Chrzest święty

Chrzest jest pierwszym i najważniejszym sakramentem. Czyni nas przybranymi dziećmi Bożymi i włącza do wspólnoty Kościoła.

O chrzest dla swoich dzieci proszą ci rodzice, którzy dają publicznie gwarancję, że będą dla potomstwa żywym przykładem życia według zasad wiary katolickiej.

Prawo kościelne zezwala na udzielenie chrztu dziecku, którego rodzice nie są związani sakramentem małżeństwa, jeśli istnieje przeszkoda uniemożliwiająca zawarcie takiego związku.

Jeżeli taka przeszkoda nie zachodzi, osoby te powinny najpierw uregulować swoje sprawy osobiste zgodnie z nauką Kościoła, a dopiero potem prosić o chrzest dla swojego dziecka.

Rodzice dokonują zapisu aktu chrztu w kancelarii parafialnej, przynajmniej na tydzień przed planowanym chrztem. Przynoszą ze sobą następujące dokumenty:

• odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
  • świadectwo ślubu kościelnego (jeśli odbył się poza naszą parafią)
  • dane personalne o rodzicach chrzestnych (zaświadczenia o praktykowaniu wiary rodziców chrzestnych z parafii ich zamieszkania)

Wypada, aby rodzice i chrzestni przystąpili z okazji chrztu do Sakramentu Pokuty i przyjęli Komunię świętą podczas Mszy świętej, w czasie której udzielany jest chrzest.

Jeśli warunki nie pozwalają na uroczysty chrzest w kościele (np. choroba dziecka), należy ochrzcić je „z wody” w domu lub szpitalu, później – w czasie ustalonym z duszpasterzami – uzupełnić obrzęd w kościele.

Posługę chrzestnych mogą pełnić wyłącznie w pełni praktykujący katolicy, którzy:

• zostali wyznaczeni przez przyjmującego chrzest lub jego rodziców (opiekunów)
  • są katolikami bierzmowanymi i przyjęli już sakrament Eucharystii
  • prowadzą życie zgodne z wiarą i czekającymi ich obowiązkami
  • ukończyli 16 rok życia (można dopuścić wyjątek na podstawie słusznej przyczyny)
  • nie podlegają żadnej karze kanonicznej (prawnie wymierzonej lub stwierdzonej)
  • nie są ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

Chrzestni dostarczają zaświadczenie od własnego Ks. Proboszcza, że są wierzący i praktykujący (młodzież szkolna dodatkowo – zaświadczenie od katechety o uczestnictwie w katechezie).