Informacje

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Małaszewiczach jest parafią w dekanacie terespolskim należącą do Diecezji Siedleckiej. Została erygowana w 1986 roku. W latach 1987-1991, staraniem ks. Jana Grochowskiego, został wybudowany murowany kościół parafialny w stylu współczesnym. Konsekracji świątyni w dniu 5 maja 1991 roku dokonał ks. bp Jan Mazur – Ordynariusz Diecezji Siedleckiej.

Obecna świątynia znajduje się przy ul. Wiejskiej 5.

Proboszcz: Ks. Andrzej Wolanin, w parafii od 01.05.2020 r.

Liczba wiernych: 1434                     Liczba niekatolików: 62

Miejscowości należące do parafii:

• Małaszewicze – ulice: Boczna, Ciasna, Cicha, Długa, Jasna, Kolejarzy, Kolejarzy Południe, Kościelna, Krótka, Leśna, Miła, Nowa, Ogrodowa, Parkowa, Piękna, Podleśna, Polna, Robotnicza, Słoneczna Spacerowa, Spokojna, Wesoła, Wiejska, Wrzosowa, Wspólna.
  • Podolanka
  • Zastawek – Os. CPN

Księża pochodzący z parafii:

• ks. Krzysztof Kłos
  • ks. Grzegorz Marczuk
  • o. Dawid Omieciński OMI

Odpusty:

• Św. Katarzyny Aleksandryjskiej (25 listopada)

Szkoły:

• Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta – liceum ogólnokształcące, technikum

*****************************************************************************************

Małaszewicze to miejscowość leżąca przy węźle kolejowym E-20 z Europy do Azji oraz 1 km na południe od drogi krajowej nr 2, czyli europejskiej trasy E-30. W Małaszewiczach znajduje się jeden z największych w Europie tzw. „suchych” portów przeładunkowych PKP o znaczeniu międzynarodowym, gdzie przeładowywanych jest 90 procent towarów, sprowadzanych koleją z Chin do Europy. Realizuje się tutaj przeładunek towarów z taboru szerokotorowego na tabor normalnotorowy. Społeczność kolejarzy jest tu bardzo liczna; nie dziwi zatem fakt, że patronką parafii jest Święta Katarzyna.